INAUGURACJA E-FUTURE.NET PLUS
W dniu 29 września 2010 w Zespole Szkół w Orzeszu zainaugurowano działania projektu „e-future.net plus”. W uroczystości wzięły udział władze miasta, radni, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie, do których projekt ten jest skierowany.
Spotkanie rozpoczęła Kierownik Projektu – Gabriela Kret, przedstawiając założenia projektu. Celem projektu jest wdrożenie we wszystkich orzeskich szkołach podstawowych i gimnazjach programów rozwojowych ukierunkowanych na wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez organizację zajęć pozaszkolnych i pozalekcyjnych oraz dydaktyczno – wyrównawczych mających na celu kształcenie kompetencji kluczowych w zakresie m.in. ICT, języków obcych, nauk przyrodniczo – matematycznych oraz przedsiębiorczości. Pojęcie kompetencji kluczowych szczegółowo wyjaśniła Anna Czarnacka, dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty, który jest Realizatorem Projektu.
O roli szkoły w rozwijaniu aspiracji edukacyjnych i społecznych uczniów i rodziców mówiła dr Krystyna Dyba, podkreślając iż obowiązkiem szkoły i nauczycieli jest wzmacnianie kapitału społecznego i kulturowego uczniów, przygotowanie do życia w globalnej rzeczywistości, do radzenia sobie na rynku pracy. Zatem w ramach działań projektowych oprócz szeregu zajęć kształcących kompetencje społeczno – obywatelskie, zatrudniono doradcę zawodowego, który pomoże gimnazjalistom w wyborze właściwej ścieżki zawodowej.
Marek Szafraniec wygłaszając referat dot. innowacyjnych metod kształcenia dzieci i młodzieży nawiązał do wdrażanej w ramach projektu metody WebQuest, która przyczyni się do podniesienia jakości, skuteczności i atrakcyjności nauczania w orzeskich szkołach. Każda ze szkół w efekcie opracuje tą metodą projekt edukacyjny w ramach Konkursu Mistrz Kompetencji w maju 2011r.
O szerokich możliwościach finansowania edukacji w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki informował Burmistrz Miasta Orzesze – Andrzej Szafraniec, podkreślając działania Gminy Orzesze w kształceniu mieszkańców. Orzesze staje się miastem, którego mieszkańcy coraz bardziej chcą się uczyć, doskonalić zawodowo, rozwijać swoje zainteresowania. Umiejętne budowanie atmosfery sprzyjającej ciągłemu uczeniu oraz wprowadzenie konkretnych mechanizmów i rozwiązań w funkcjonowaniu lokalnego systemu edukacji będzie wpływało na szybszy rozwój miasta. Samorząd orzeski postawił na uczenie się przez całe życie – od najmłodszych dzieci do seniorów oraz uczenie się wszystkich (projekty unijne: Równi i zintegrowani, e-Orzeszanie, e-future.net plus).
Konferencja inauguracyjna była wstępem do właściwych działań projektowych. Od 4 października we wszystkich szkołach prowadzone już są zajęcia pozalekcyjne.
Informacje dot. oferowanych rodzajów zajęć można uzyskać w szkołach, natomiast szczegółowych informacji nt. realizacji projektu udziela Biuro Projektu, znajdujące się w Miejskim Zespole Oświaty w Orzeszu, przy ul. Powstańców 5 (tel. 32 2215355 w. 28).
Prezentacje multimedialne z
inauguracji:
(do otwarcia ww. prezentacji potrzebny jest pakiet oprogramowania biurowego MS Office w wersji 2007, 2010 lub OpenOffice w wersji 3).
- Fundusze dla szkół i przedszkoli - Andrzej Szafraniec
- Innowacyjne metody kształcenia - Marek Szafraniec
- Konferencja inauguracyjna_29.09.2010 - Gabriela Kret
- Rola szkoły w rozwijaniu aspiracji edukacyjnych uczniów - Krystyna Dyba
- Zadania szkoły_kompetencje kluczowe - Anna Czarnacka
(do otwarcia ww. prezentacji potrzebny jest pakiet oprogramowania biurowego MS Office w wersji 2007, 2010 lub OpenOffice w wersji 3).
/MZO/